Przekraczając dawną Drogę Warszawsko-Wiedeńską wchodzimy na teren dzielnicy, która obecnie zupełnie nie przypomina tej dawnej, kiedy to folwark i jego zabudowania górowały nad stawem, a skrzyżowanie dzisiejszych ulic Adama Mickiewicza i Władysława Reymonta nie istniało, zamknięte szeregiem niskich, parterowych domów.
Postawienie jednak dawnej roszarni i "bawełnianki" przyczyniło się do wybudowania szeregu robotniczych, ceglanych domów przy ulicy Kanałowej, która jest z resztą jedną z najstarszych ulic tejże części miasta na równi z ulicami Mieczysławowską oraz Radziejowską.
Ta ostatnia, biegnąc równolegle do dzisiejszej ulicy Adama Mickiewicza dawniej Mszczonowską zwaną, stanowiła wewnętrzną drogę wyznaczającą granicę folwarku, młyna oraz zabudowań gospodarskich usytuowanych bliżej lub dalej od stawu Jana. Równolegle do ulicy Mieczysławowskiej oraz Radziwiłłowskiej biegła ulica Browarna, przy której jak sama nazwa wskazuje znajdował się browar, dziś jakze trudny do zlokalizowania i umiejscowienia w przestrzeni.
Jak można zauważyć w tejże dzielnicy, pobodnie jak na Podblichu, wiele ulic zachowało swoje pierwotne nazewnictwo i układ, wzbogacony następnie o dzisiejszą ulicę Władysława Reymonta wraz z przyległą siecią uliczek dochodzących aż do lasu i pokrywających teren zgrabną szachownicą.
Tak oto przemierzając Żyrardów wzdłuż i wszerz dotarliśmy do końca jakże długiego spaceru. Jak widać nazewnictwo oraz zmiany patronów żyrardowskich ulic nie odbiegają od przyjętej zasady, iż władza i system generują bohaterów godnych uwiecznienia oraz wyniesienia na tabliczki.
Im bliżej ważnych i rozpoznawalnych ulic tym zmian więcej a i są bardziej spektakularne. W tym całym procederze niezaprzeczalnym pozostaje fakt, iż na obrzeża władza nie dociera. Jednak dzięki temu jakże chwalebnemu procederowi możemy po dziś dzień spacerować i przemierzać ulice, których tak układ jak i patron mają ścisły związek z początkami żyrardowskiej społeczności, kiedy to nazwy wytyczanych ulic w pełni odzwierciedlały ich charakter związany w większości przypadków od topografii, otoczenia lub kierunku, w którym zmierzała.
A jak stare mogą być kamienice które znajdują się przy ulicy Kanałowej?
OdpowiedzUsuńUlica Kanałowa została wytyczona około 1913 roku, a domy pojawiają się na planie z 1926 roku. Także Pomiędzy tymi datami zostały wybudowane.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
DS