sobota, 19 października 2013

Epizod 24: Andrzej Chodak - najwybitniejszy z żyrardowskich mularzy


                 Pięknie wykończony i odnowiony narożny budynek, zwieńczony figurką Matki Boskiej, na skrzyżowaniu ulic Szulmana dzisiejszej (Romualda Mielczarskiego) i 16-Stycznia zachwyca swoim wyglądem. Dom ten wybudowany w 1895 roku to dzieło i mieszkanie Andrzeja Chodaka i jego rodziny, najwybitniejszego z żyrardowskich mularzy.

Dom Chodaka z 1910 r
      Kiedy, w końcu, po wielu latach starań powstał żyrardowski cech murarzy i ciesli, Andrzej Chodak, został jednogłośnie wybrany starszym. Jego pozycja wśród wykonawców zawodu była tak znacząca, że pełnił tę funkcję od 1903 do 1916 roku. To jemu, wraz z L.Ruppel'em zlecono prowadzenie rozmów z władzami w temacie założenia cechu.
Andrzej Chodak do tego stopnia był szanowany i poważany w środowisku żyrardowskich rzemieślników, że w 1928 roku przy połaczeniu żyrardowskich cechów, został wybrany przewodniczącym.
  
      
               Mówiąc o budowlach Żyrardowa, na myśl przychodzi nam automatycznie postać Karola Dittricha, głównego mecenasa budowy, darczyńcę i sponsora. Twórcą i wykonawcą był w większości przypadków Andrzej Chodak. Specjalizował się zwłaszcza w budowie obiektów sakralnych, w przeciwieństwie do Ruppel'a, który wiódł prym w budownictwie mieszkaniowym.


grobowiec rodzinny Chodaków
              Z wysokiej jakości radziejowickiej cegły, najpierw budował, w późniejszych latach nadzorował budowy wielu obiektów. Spod ręki mistrzów murarskich, a pod nazdorem Chodaka, wziesione zostaly szpital, przytułek dla starców, rozbudowany kantor, resursa, czy szkoły. Jednak najwięsze zaszczyty zebrał za szczególne poświęcenie swojego talentu budowie obiektów sakralnych, a świadectwem tego pozostał Order Luterański nadany przez samego papieża, który wręczył mu biskup Sznabecki. Kościół Matki Bożej Pocieszenia, kościół Karola Boromeusza, czy ewangelicki, wszystkie one są jego dziełami.

             Poza tymi wszystkimi budowlami pozostał nam jeszcze, na żyrardowskim cmentarzu, piękny grobowiec rodzinny z 1911 roku, w którym spoczywają ciała całej rodziny Chodaków, Andrzeja Chodaka, który zmarł w wieku 82 lat w 1943 roku, jego żony Walerii Chodak z Kaczorowskich, która odeszła z tego świata rok po mężu. A także dzieci, Celiny, Henryka Józefa, Melanii i Władysława Kaziemierza. 

Brak komentarzy: