piątek, 14 marca 2014

Epizod 64: Protoplasta Policyjnych Oddziałów Prewencji czyli Szkoła i Rezerwa Szeregowych w Żyrardowie.

       Tuż za metalowym płotem okalającym park im. Dittricha przy ulicy Farbiarskiej w aż nadto widocznym kontraście do zadbanego i zrewitalizowanego zieleńca znajduje się nieestetyczny i nadgryziony zębem czasu piętrowy budynek. Z zewnątrz, nie zachęca choćby do rzucenia okiem w tym kierunku. Zlokalizowany na końcu ulicy, wśród widocznych ruin Bielnika i pozostałości po jeszcze niedawno tłumnie odwiedzanym basenie, nie wzbudza większego zainteresowania wśród przemykających przechodniów. Warto jednak przystanąć choćby na chwilę i uświadomić sobie, iż ten dziś skrajnie zaniedbany budynek, dawniej służył Policji jako szkoła i koszary dla Rezerwy Policji Państwowej.
         Historia tejże formacji rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej, kiedy to po odwrocie wojsk niemieckich rozpoczęto tworzenie organów policyjnych w oparciu o Milicję Miejską, rozwiązując wszystkie pozostałe ochotnicze i obywatelskie służby porządkowe.
         Powołanie w styczniu 1919 przez Jozefa Piłsudskiego Policji Komunalnej rozpoczęło długą  drogę formowania i przekształceń tejże formacji w realiach powojennych.
Kolejnym krokiem był utworzenie w lipcu 1919 Policji Państwowej, nie przewidziano jednak w jej strukturze miejsca dla oddziałów porządkowych.

 
        Jednak sytuacja w nowym i młodym państwie była trudna. Toczyły się nadal walki, organizowano plebiscyty kształtujące i tworzące nowe granice Polski Niepodległej. Zdecydowano wówczas o konieczności powołania Rezerwowych Oddziałów Policji Państwowej przeznaczonych ściśle do zaprowadzania porządku podczas masowych wieców oraz zamieszek, które przetaczały się przez Polskę wzdłuż i wszerz. W ten oto sposób powstały pierwsze oddziały prewencyjne będące właśnie protoplastą Oddziałów Prewencyjnych Policji.


Szybko przekonano się, że Oddziały Rezerwy są bardzo przydatne do przywracania zakłóconego porządku, odwołując się często do ich wsparcia. W dniu 25 maja 1928 roku powołano dwa rodzaje szkół: szkołę oficerską Policji Państwowej w Warszawie oraz szkoły dla szeregowych PP w trzech lokalizacjach: Żyrardowie, Sosnowcu i Mostach Wielkich, podporządkowane bezpośrednio komendantowi głównemu PP. 

Żyrardowska szkoła szeregowych oraz jednocześnie oddziały Rezerwy Szeregowych przy Komendzie Głównej P.P. mieściły się właśnie w koszarach przy ulicy Farbiarskiej, na tyłach dzisiejszego parku im. Dittricha w tym oto piętrowym budynku. Szeregowcy byli skoszarowani i  w pełnej gotowości  do podjęcia działań. Szkolono ich do walki wręcz oraz uczono taktyki działania podczas walk ulicznych.  Policjantów wykorzystywano  do specjalnych zadań wzmacniając często stan liczbowy Policji Państwowej w różnych miejscach w kraju.

3 komentarze:

Agnieszka pisze...

Dzień dobry, bardzo proszę o kontakt: agnieszka.ciereszko@ra.policja.gov.pl

Adrian Moczyński pisze...

Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

Grzegorz Żychowski pisze...

Kilkanaście lat temu lubiliśmy z żoną przesiadywać na ławce w parku koło jakiegoś zniszczonego budynku, kiedy wczoraj odwiedziliśmy Żyrardów postanowiliśmy posiedzieć w naszym ulubionym miejscu. Oprócz ławek stoi tam tablica upamiętniająca Szkołę Szeregowych Policji, przeżyłem wielki szok ponieważ wykładowcą w tej szkole był mój dziadek komisarz Robert Henryk Żychowski z Komendy Głównej w Warszawie. Wiedziałem, że dziadek uczył w Żyrardowie ale nie wiedziałem w którym miejscu. https://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/22266
Grzegorz Żychowski