kaplica kościoła ewangelicko-reformowanego |
Zamknięte, drewniane okiennice oraz niepozorna, biała płyta wmurowana w zewnętrzna ścianę, informują nas o tym co kryje się wewnątrz.
Historia tej kaplicy, jak praktycznie wszystko w Żyrardowie, związana jest z dawnymi właścicielami fabryki.
Otóż po przejęciu zakładów przez Hiellego i Dittricha do Żyrardowa napłynęła kolejna, znaczna ilość robotników wywodzących się Czech, Moraw czy Śląska. Reprezentowali oni tak luterański jak i reformowany (czeskobraterski) nurt protestantyzmu będąc początkowo, z braku kaplicy w osadzie, członkami wiskickiej parafii luterańskiej.
Sam Kościół Ewangelicko-Reformowany należy do szwajcarskiego nurtu Reformacji, a jego wyznawców nazywano między innymi Hugenotami (we Francji) czy Prezbiterianami (w krajach anglosaskich). Zasadniczy wpływ na nauczanie wywarła myśl Urlicha Zwingliego oraz Jana Kalwina, a jego dwie naczelne zasady to chwalenie wyłącznie Boga w Trójcy Świętej Jedynego oraz wiara w to, że Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu zawiera wszystko, co człowiek powinien wiedzieć, aby zostać zbawiony.
To
dlatego sprawowane są tylko dwa sakramenty Chrzest i Komunia Święta, to dlatego
wnętrza kościołów czy kaplic pozbawione są rzeźb i obrazów o tematyce religijnej. Dlatego też ani Maria ani święci nie są obdarzani kultem, a sama struktura kościoła nie ma hierarchii, co powoduje, że
duchowni i świeccy są sobie równi i dzielą odpowiedzialność za Kościół. możliwe jest to dzięki ustrojowi synodalno-prezbiterialnemu mówiącemu, że wszystkie
urzędy kościelne są obsadzane przez starszych (prezbiterów) drogą
demokratycznych wyborów, a naczelnym organem ustawodawczym i
rozstrzygającym jest Synod.
Wracając jednak do dawnej Osady Fabrycznej, w 1870 roku Bracia Czescy założyli własną wspólnotę religijną, którą następnie zalegalizowano w 1874 roku i podporządkowano parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. W 1886 roku zarząd zakładów udostępnił część budynku przy ulicy Kościelnej, gdzie urządzono kaplicę.
Z Warszawy zaczął przyjeżdżać ksiądz-administrator odprawiający msze w główne święta kościelne, natomiast w pozostałe niedziele, msze odprawiał kantor. Zbór ów posiadał kolegium, któremu przewodził Tomasz Garvie. Główne msze oraz w pierwsze niedziele miesiąca były odprawiane po polsku, pozostałe zaś po czesku.
I oto w tej kaplicy praktykował Paweł Hulka-Laskowski, będący właśnie wyznawcą kalwinizmu.
3 komentarze:
A obecnie w kaplicy tej spotyka się Kościół Zielonoświątkowy w Żyrardowie
Do tej parafii nalezał moj pradziadek. Siostra dziadka grała w nim na organach. Parafia była filiałem koscioła ewan.reformowanego w Warszawie. Na górze było mieszkanie kantora oraz pokój dla pastora. Nabożeństwa odprawiano w j polskim oraz czeskim zwłaszcza chrzty i pogrzeby. Rzadziej w j. Niemieckim
ewangelicy reformowani nie mają mszy, a nabożeństwa. natomiast reformowany nie równa się czeskobraterski.
Prześlij komentarz